Набув чинності Порядок зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти, затверджений наказом МОН від 16.04.2018 № 367 (далі — Порядок). Що мають знати батьки випускників дитячого садка, аби їхні діти навчалися в бажаному закладі середньої освіти?

Дитина йде до першого класу: що мають знати батьки

ЯКІ ПРАВА БАТЬКІВ ЩОДО ВИБОРУ ЗАКЛАДУ ОСВІТИ

Батьки мають право вільного вибору закладу освіти, Для цього вони мають подати до 31 травня необхідні документи (їх копії) до будь-якого закладу освіти для зарахування на вільні місця.

ЯКІ ДОКУМЕНТИ МАЮТЬ ПОДАТИ БАТЬКИ ДЛЯ ЗАРАХУВАННЯ ДИТИНИ ДО 1-ГО КЛАСУ

Батьки чи один із батьків мають подати заяву про зарахування дитини (долі — заява).

Подавати заяву слід особисто, з пред’явленням документа, що посвідчує особу.

До заяви необхідно додати:

копію свідоцтва про народження дитини (під час подання копії пред'являють оригінал документа);

оригінал або копію медичної довідки за формою первинної облікової документації № 086-1/о «Довідка учня загальноосвітнього навчального закладу про результати обов’язкового медичного профілактичного огляду» (наказ МОЗ від 16.08.2010 № 682).

За бажанням батьки можуть пред’явити документ, що підтверджує місце проживання дитини чи одного з батьків на території обслуговування закладу освіти.

У разі наявності та за бажанням одного з батьків дитини до заяви можна додавати оригінал або копію висновку про комплексну (чи повторну) психолого-педагогічну оцінку розвитку дитини чи витягу з протоколу засідання психолого-медико-педагогічної консультації (п. 4 розд. І Порядку).

Дитину з особливими освітніми потребами до інклюзивного чи спеціального класу зараховують на підставі доданого до заяви висновку про комплексну (чи повторну) психолого-педагогічну оцінку розвитку дитини (чи витягу з протоколу засідання психолого-медико-педагогічної консультації).

КОГО ЗАРАХОВУЮТЬ

На першочергове зараховування мають право діти:

які проживають на території обслуговування закладу освіти (місце проживання підтверджене одним з документів, визначених Порядком, одного з батьків дитини);

які є рідними (усиновленими) братами та/або сестрами дітей, які здобувають освіту у цьому закладі;

в батьки яких працюють у цьому закладі освіти;

які є випускниками дошкільного підрозділу цього закладу освіти, якщо такий підрозділ є.

На вільні місця зараховують дітей, які не проживають на території обслуговування цього закладу, за результатами жеребкування. Порядок його проведення визначений у розділі 2 Порядку.

ЯК ЗАБЕЗПЕЧУЮТЬ ГЛАСНІСТЬ

Упродовж двох робочих днів із дня зарахування дітей заклад освіти оприлюднює на інформаційному стенді, а також на своєму офіційному сайті:

список зарахованих учнів із зазначенням лише їхніх прізвищ;

оголошення про дату, час, місце і спосіб проведення жеребкування;

інформацію про кількість вільних місць і прізвища дітей, які претендують на вільні місця;

наказ керівника закладу освіти про утворення конкурсної комісії у складі трьох осіб для проведення жеребкування.

Якщо у закладу освіти немає сайту, цю інформацію слід оприлюднити на офіційному сайті органу, до сфери управління якого належить заклад освіти (п. 4 гл. і розд. II Порядку).

Крім того, на стенді закладу освіти та на його сайті обов’язково оприлюднюють інформацію про:

закріплену за ним територію обслуговування;

спроможність закладу освіти;

кількість учнів у кожному класі;

наявність вільних місць у кожному класі.

Якщо у закладу освіти немає сайту, то цю інформацію оприлюднюють на сайті органу, у сфері управління якого перебуває заклад освіти (п. 7 розд. І Порядку).

Рекомендовано оприлюднювати на сайті місцевого органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування рішення про закріплення території обслуговування за закладом (закладами) освіти (п. 9 розд. І Порядку).

НА ЯКІ ЗАКЛАДИ ОСВІТИ ПОРЯДОК НЕ ПОШИРЮЄТЬСЯ

Порядок не поширюється на:

заклади спеціалізованої освіти мистецького, спортивного, військового чи наукового спрямування;

спеціальні заклади загальної середньої освіти (спеціальні школи, санаторні школи, навчально-реабілітаційні центри та школи соціальної реабілітації);

заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти (п. З розд. І Порядку).

Присутність дитини під час подання заяви, жеребкування або її зарахування не є обов’язковою!