Новини

Офіційний сайт
дошкільного навчального закладу №6
"Шоколадка"

ВСТУП

Нагальною потребою ХХІ століття стає формування такого  способу життя, який був би основою довготривалого ощадливого гармонійного розвитку людства. Нові технології самі по собі не здатні подолати загрози, що постали перед людством. Потрібно нові моральні орієнтири – зобов’язання кожної людини в цілому. Загалом ідеться про систему цінностей, складову культурного світобачення кожної людини і суспільства в цілому, яка не залежала б від економічних сплесків чи занепадів, зміни політичної влади, у якій би захист і збереження природи, турбота про людину, її життя і дотримання її прав вважались такими ж важливими, як і саме життя.  Саме на таких засадах сформувалося поняття сталий розвиток, що виражає досить просту ідею: досягнути гармонії між людьми з одного боку і соціумом та екологією – з іншого. Тобто в майбутньому має сформуватися соціоекологічна система, здатна розв’язувати сукупність протиріч, що проявляються в наш час, а саме: між природою і соціумом, між екологією і економікою, між суспільством і економікою. Таким чином, поняття сталий розвиток можна розуміти як стратегію виживання і безперервного прогресу цивілізації та окремих країн в умовах збереження навколишнього середовища.

Сталий розвиток охоплює три сфери суспільного життя: екологічну, економічну і соціальну, у кожній з яких визначальними є певні чинники.

В екологічній сфері. Визначення кордонів, в яких має розвиватись цивілізація. Охорона і раціональне використання ресурсів; збереження біологічного різноманіття; боротьба з винищенням лісів; видалення відходів. Збереження екосистем для підтримання життя як невід’ємної складової стійкого розвитку людського потенціалу.

В економічній сфері. Повне перетворення ринкової системи. Переоцінка економічною теорією ролі екологічного фактора в економічному розвитку, визначення нових пріоритетів. Поступове скорочення негативного впливу на природу техногенного типу економіки. Перехід на позицію «людина як мета економічного зростання, а не його засіб».

У соціальній сфері. Розвиток демократії, дотримання прав людини, вирішення питань бідності, етнічних та демографічних проблем; подолання негативного впливу глобальних екологічних проблем на людський розвиток. Застосування показника якості життя як сукупності критеріїв сталого розвитку, серед яких, зокрема, тривалість життя, стан здоров’я людини; відповідність стану навколишнього середовища нормативам; рівень доходів, зайнятості, знань і освітніх навиків населення; реалізація прав людини тощо.

Модель сталого розвитку націлена і на сьогодення, і на майбутнє, водночас перевага надається прийдешнім поколінням. Для забезпечення сталого розвитку – чи не найважливішого завдання, що будь-коли стояло перед людством, – особливі надії покладаються на дошкільну освіту.

Слід зауважити, що основним завданням цього напрямку є формування у дітей  моделей поведінки, звичок, стилю життя, що відповідають потребам сталого розвитку людства. Це освіта не про сталий розвиток, а для сталого розвитку. Тож діти мають не тільки знати, наприклад, про необхідність економити папір для збереження дерев і можливість його вторинної переробки, а й економно використовувати папір та разом з дорослими відносити паперові відходи до пунктів прийому макулатури.

Дидактична гра «Лепбук вчить, як на світі жить» реалізує освітню стратегію в інтересах сталого розвитку, невід’ємною частиною життя якого у дітей дошкільного віку є ігрова діяльність. Гра є тією універсальною формою діяльності, всередині якої, відбуваються основні прогресивні зміни в психіці та особистості дитини-дошкільника, гра визначає його відношення з оточуючими людьми, готує до переходу на наступний віковий етап, до нових видів діяльності. Вона активізує дитину, сприяє підвищенню її життєвого тонусу, задовольняє особисті інтереси та соціальні потреби.

Гра як основний вид діяльності дітей дошкільного віку, розвиває психічні, фізичні сили малюка (увагу, мислення, уяву, пам’ять, організованість, спритність тощо), сприяючи освоєнню ним навколишнього світу і людських взаємин, пробуджує, задіює його творчий потенціал. Ігрова діяльність впливає на формування довільності психічних процесів. Так, в грі у дитини починає розвиватися довільна увага і пам’ять. В умовах гри діти зосереджуються краще і запам’ятовують більше. Свідома мета виділяється для дитини раніше і легше всього в грі. Самі умови гри вимагають від дитини зосереджування на предметах, які входять в ігрову ситуацію, на змісті розігрування дій і сюжету.

Важливе значення гри полягає в тому, що діти в невимушеній формі, відтворюючи світ дорослих, отримують уявлення про професійні та сімейні ролі. Діти, відображаючи в грі різні сторони життя та особливості діяльності дорослих, поповнюють і уточнюють свої знання про довкілля, вчаться співпереживати і відрізняти вимисел від реальності.

МЕТА ГРИ

Мета дидактичної гри  «Лепбук вчить, як на світі жить» :

* формувати   у дітей моделей поведінки, пов'язаних із соціальними аспектами сталого розвитку;

* сприяти покращенню загальної атмосфери, налагодженню добрих стосунків між його членами;

* поглиблювати знання про необхідність збереження природних ресурсів, закликати  дітей  до роздумів про взаємозв'язок з природою, необхідність зберігати природу та піклуватись про неї;

* вчити дітей ощадливо ставитись до всього, що ми маємо і використовуємо;  виконувати ігрові завдання, дотримуватись ігрових правил:

*  розвивати мовлення,логічне та асоціативне мислення, логічні та пізнавальні здібності, творчу ініціативу,уміння знаходити  нестандартні рішення;

* виховувати естетичні почуття, відповідальність за власне здоров’я, бережливість та ощадливість.

ОПИС ГРИ

Що треба пам'ятати, організовуючи гру з дітьми?

1. Перед початком гри треба зацікавити дітей її змістом, визначити умови проведення гри, познайомити з правилами, розподілити завдання.

2. Кожна гра повинна бути забезпечена необхідним для її проведення обладнання та матеріалом.

3. Необхідно привчати дітей контролювати і регулювати свої дії та сили у грі. Тому доцільним є аналіз гри, успіхів і помилок її учасників.

4. Для того, щоб гра досягла мети, необхідно правильно підібрати її відповідно до віку дітей.

5. Обов'язковою умовою гри є те, щоб формувати і закріпити знання про природу, щоб діти діставали від гри велике задоволення, а не сприймали як суху навчальну вправу.

Кожна з наведених нижче ігор має свою оригінальну структуру, а тому вихователь повинен виявити власну фантазію, відчути ситуацію, добре знати дитячий колектив, щоб досягти максимального педагогічного ефекту.

Дидактичні ігри

Дидактична гра «Сортуємо сміття»

Мета: навчити сортувати сміття, поглибити знання щодо термінів розпаду різних видів сміття; уточнити і розширити знання про небезпеку сміттєзвалищ; розвивати  мислення, пам'ять; виховувати екологічну свідомість, відповідальність за власне здоров’я.

Матеріал: лепбук,  еко - контейнери, картки із зображенням різного роду сміття.

Хід гри:  Вихователь повідомляє, що на планеті  дуже багато сміття. Тому важко дихати, часто хворіють люди, гинуть тварини і рослини. Різні види відходів по різному розкладаються, а деякі взагалі не розкладаються ніколи. Але якщо навчитися правильно його сортувати, то можна допомогти довкіллю. Перед дітьми розташовані еко- контейнери.  За допомогою карток із зображенням різного роду сміття дітям потрібно правильно його розсортувати.

Ускладнення: дитина пояснює, що може утворитися в результаті переробки даного виду сміття.

Дидактична гра  «Екологічні заборони»

Мета: вчити з дітьми  норми і правила поведінки в природі. Викликати у дітей бажання допомагати у природоохоронному процесі: оберігати рідну природу, реагувати на поведінку оточуючих щодо природи, розповідати про свої дії по її охороні. Розвивати навички дбайливого ставлення до природи, як до свого здоров’я. Виховувати  бережне та турботливе ставлення до природи рідного краю.

Матеріал: лепбук, схеми-малюнки правил поводження у природі.

Хід гри: У гості до дітей завітав Лісовичок. Він дуже схвильований тому, що в лісі де він живе, побували діти. Вони позривали квіти, покидали їх, потоптали гриби – мухомори, зруйнували мурашники, і галасували так, що всі пташки повилітали з його лісу. Вони дуже нашкодили природі. Ця шкода дуже велика. Лісовичок  говорить, що рослинки, комашки, тваринки, пташки, можуть зникнути назавжди. А без них наше з вами життя буде  неможливе. Люди не зможуть слухати пташиний спів. Все це тому, що деякі діти, а може і дорослі не знають правила поведінки в природі. Лісовичок пропонує розглянути  проблемну ситуацію, знайти її правильне вирішення.

Ускладнення: запропонувати дітям придумати свої екологічні заборони.

Дидактична гра  «Де що можна купити за гроші?»

Мета: ознайомлювати дітей практично з усіма економічними категоріями: товар, продукт, послуги, доходи, витрати, гроші. Показувати  та узгоджувати роль дитини в економічних процесах сім’ї. Поповнити   активний словник дитини. Розвивати  пам'ять, уважність, мислення. Викликати  емоційний настрій до гри.

Матеріал: лепбук, гроші, предметні картинки.

Хід гри: вихователь називає різні слова,  діти передають м’яч  по колу. Якщо звучить слово, яке означає те, що можна купити за гроші, м’яч переходить до іншого гравця. Якщо названо щось, що за гроші купити не можна (повітря, сонце, людські ресурси), м’яч залишається в руках попереднього гравця.

Ускладнення: запропонувати дітям відтворити свої враження від покупок в малюнку.

Дидактична гра  «Економно витрать гроші»

Мета: ознайомити дітей з грошовою одиницею України – гривнею. Дати уявлення про товар (те, що купують і продають на базарі, в крамниці, в кіоску за гроші). Дати  уявлення, що за певну кількість грошей можна купити певну кількість товару. Поповнити  активний словник дитини. Розвивати  пам'ять, увагу, мислення. Викликати  емоційний настрій до гри.

Матеріал: лепбук, картки – товар, за який можна розраховуватись грошима, гроші.

Хід гри: ведучий пропонує розглянути картки і сказати, яка картка-товар скільки коштує; чому саме така сума грошей, а не більше; як можна з економити грошові витрати. Ведучий пропонує купити товар, наголошуючи, що він є продавець, а дитина (та, що купує) – покупець.

Ускладнення: запропонувати дітям проблемну ситуацію  з економним використанням коштів.

Дидактична гра «Супермаркет»

Мета. Закріплювати знання дітей про продукти харчування, учити класифікувати їх (хлібобулочні вироби, кондитерські, молочні...). Розвивати мислення, кмітливість, увагу, допитливість, інтерес до світу дорослих. Виховувати бажання робити нескладні покупки.

Матеріал. Предметні картинки із зображенням продуктів харчування, ігрові поля.

Хід гри: Вихователь роздає дітям ігрові поля і говорить: «Сьогодні ми будемо маленькими покупцями продуктового супермаркету. Там є дуже багато відділів, відділ молочної продукції, м’ясний, овочевий,кондитерський, відділ хлібобулочних виробів та багато інших. Кожен з
вас буде заповнювати свій візок на ігровому полі картинками, на яких зображені продукти харчування, відповідно до цих відділів».
Вихователь показує картку, діти уважно дивляться, чи підходить вона їм. Таким чином вони заповнюють свої ігрові поля. Виграє той, хто правильно виконає завдання.

Ускладнення: запропонувати дітям визначити скільки коштує придбаний товар.