Паспорт проєкту
Тема «Майбутнє без сміття»
Мета проєкту
Створити умови для формування у дітей середнього та старшого дошкільного віку готовність самостійно вивчати навколишній світ; вирішувати задачі взаємодії з природою в процесі пошуково-дослідницької діяльності; забезпечити цілісність сприймання оточуючої дійсності, гармонійну взаємодію людини і природи, уміння екологічно виважено взаємодіяти з довкіллям; розвивати дослідницькі навички, робити висновки; формувати позитивно – емоційне ставлення до навколишнього світу, виховувати бережливе ставлення до всього, що нас оточує, прагнення зберегти природу для майбутніх поколінь.
Актуальність
«14-річну вінничанку, що винесла 50 мішків сміття з Бригантини, пропонують нагородити..»; «Вінницький мер запросив на сміттєзвалище Андрія Садового…»; «За чотири роки і 68 мільйонів на Вінниччині збудують комплекс по знешкодженню сміття»; «Автошини, скло і меблі: 200 мішків сміття з набережної Бугу зібрали вінницькі студенти»…
В Україні нараховується 6,5 тисячі законних і близько 35 тисяч незаконних сміттєзвалищ, загальною площею 7% території. І з кожним роком ситуація лише погіршується. Поки Україна не знає, що робити з мільярдами тонн сміття, Європа широко використовує відходи у найрізноманітніших сферах виробництва, заробляючи на цьому солідні гроші. За підрахунками екологів, Україна накопичила 54 млн. кубометрів відходів; щороку сміттєві полігони поповнюються приблизно на 15-17 мільйонів тонн. На переробку йде лише десята частина зібраного сміття. Трагедія 28 травня на Грибовицькому звалищі під Львовом вкотре нагадала країні про глобальні екологічні проблеми.
Ледь не в кожному населеному пункті існують труднощі з відходами, а сфери утилізації сміття як такої в Україні фактично не існує. Сміття нікуди подіти, адже воно розпадатиметься сотні років. І навіть якщо розпочати його сортувати та переробляти, величезні території родючих земель відновляться не швидше, ніж через 300 років.
- Чи може сучасна людина жити в гармонії з природою?
- Чи завжди сміття небезпечне для людини і довкілля?
- Чи можна перетворити відходи у доходи?
- Як навчитися жити і не смітити?
Відповіді на ці питання незаперечно свідчать про те, що накопичення сміття та проблеми, пов’язані з цим, є складовою частиною життя людини. Люди намагаються знайти правила безпечного життя у високотехнологічному суспільстві. Для набуття досвіду практичної та експериментальної діяльності дорослі проводять дослідження про склад сміття у власних родинах; про швидкість розкладу відходів під впливом різних факторів, щоб зробити висновки щодо сміття, яке опиняється на звалищах; пропонують власне вирішення проблеми надмірної кількості сміття та розроблюють практичні поради щодо зменшення кількості сміття. Кожне проблемне питання розглядається на різних рівнях бачення: від планетарного масштабу до власної родини.
Для пошуку відповідей на ключові питання ми створили освітній проєкт «Майбутнє без сміття», з метою ознайомлення з проблемами , пов’язаними з побутовими сухими та вологими відходами, їх негативним впливом на здоров’я людини; створення успіху для кожної дитини шляхом диференційованого підходу у здійсненні експериментальної та пошуково-дослідницької діяльності, покращення екологічної ситуації в нашій місцевості; підтримки ініціативи і активності кожного вихованця; забезпечення цілісності сприймання оточуючої дійсності.
Завдання проєкту
* Ознайомитися з проблемами , пов’язаними з побутовими відходами, їх негативним впливом на здоров’я людини, визначити основні шляхи їх розв’язання;
* Розширити уявлення дітей про роздільний відбір відходів на сухі та вологі, впровадження відбору сміття під час дії проекту та надалі, за межами закладу;
* Вчити дітей ставити ціль, відбирати необхідні матеріали для її здійснення; проводити біологічні спостереження і прості експерименти, оформляти дослідження, аналізувати отримані дані, висловлювати припущення, робити висновки про ступінь їх відповідності результатам дослідження;
* Дозволити дітям домовлятися про спільні дії, чути один одного;
* Формувати у дітей впевненість в своїх розумових та інтелектуальних можливостях;
* Розширити кругозір методом привчання до накопиченого людського досвіду пізнання світу;
* Викликати у дітей позитивне, бережливе ставлення до світу через розвиток основ екологічної культури.
Об’єкт проєкту
Пошуково - дослідницька діяльність
Предмет проєкту
Побутові відходи
Учасники проєкту
Творча група дітей середнього та старшого дошкільного віку «Чиста планета Земля», педагоги, батьки.
Характер проєкту
* за метою діяльності — пошуково-дослідницький ;
* за змістом — інтегрований;
* за кінцевим результатом — практичний;
* за кількістю учасників — колективний;
* за тривалістю — довготривалий;
* база реалізації проекту — комунальний заклад «Дошкільний навчальний заклад №6 Вінницької міської ради» «Шоколадка»
* учасники проекту — педагоги , діти, батьки КЗ «ДНЗ №6 ВМР»;
* термін реалізації - травень 2017р. - травень 2018 р..
Тривалість проєкту - довготривалий
Гіпотеза
Використання дидактичних ігор, вправ, ознайомлення з видами сміття, зокрема, поділу твердих побутових відходів на текстиль, пластик, папір, скло та метал, спільна діяльність з педагогами та батьками щодо збору макулатури та металолому допоможуть формуванню у дітей обдуманого, правильного відношення до навколишнього середовища, викличуть бажання самостійно сортувати сміття.
Прогнозований результат
Впровадження системи роздільного збирання сухих побутових відходів (СПВ) викличе бажання дітей, дорослих та батьків поділяти їх на текстиль, пластик, папір, скло та метал, допоможе отримати задоволення від отриманих коштів після здачі вторинної сировини, а це в свою чергу знизить негативний вплив побутових відходів на навколишнє середовище та здоров’я людини в цілому.